Výstava Příběh Tibetu (14. 3. 2017 - 30. 7. 2017)

Vydejte se na "střechu světa" a prohlédněte si dosud nevystavené skvosty.
Vydejte se na "střechu světa" a prohlédněte si dosud nevystavené skvosty.

Výstava věnovaná Tibetu a tibetské kultuře je v Náprstkově muzeu k vidění po více jak padesáti letech. Představí na tři sta předmětů ze sbírek muzea nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z celé oblasti vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko.

Většina předmětů nebyla nikdy vystavena. Návštěvníci si tak poprvé prohlédnou zlacenou plastiku bohyně Táry, nádherné chrámové malby, bronzové plastiky či rituální hudební nástroje.

Kromě chrámových maleb a rituálních předmětů výstava seznámí i s lidovou náboženskou tvorbou. Představena je také historie Tibetu a tibetské kultury od poloviny prvního tisíciletí n. l. po současnost.

Mezi TOP předměty výstavy Příběh Tibetu patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházejícího z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry.

Téma výstavy je pro českého návštěvníka zajímavé i tím, že zřejmě prvním Evropanem, který zavítal do Tibetu, byl mnich českého původu jménem Odorik. Ten navštívil roku 1328 Lhasu.

Obraz Tibetu doplňuje i panelová výstava na nádvoří muzea, která návštěvníkům nabídne snímky českého kameramana Josefa Vaniše. Ojedinělý soubor pochází z jeho cesty po Tibetu v letech 1954–1955 a má jedinečnou uměleckou, etnografickou a historickou hodnotu.

Výstava myslí i na děti

Pro rodiny s dětmi je připravena zábavná dětská linka „S Ňimou do Tibetu“. Na výstavě si malí návštěvníci mohou ozdobit model jaka třásněmi a rolničkami, podobně jako to dělají tibetské děti či na modlitební mlýnky napsat vzkaz nebo přání. Zapojit se také mohou do soutěže a vyhrát plyšového jaka.

Termín konání: 14. 3. 2017 - 30. 7. 2017

Místo konání: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Více informací naleznete na www.nm.cz

Pozadí se stromem

©Střechy Praha 2011 | Internetové stránky Studio Illek