Tři signály, že byste se měli zajímat o pečovatelky pro seniory

Tři signály, že byste se měli zajímat o pečovatelky pro seniory
Přiznat si, že skutečně potřebují pomoc od svých dětí, je pro seniory velmi těžké. Vůbec se tomu nemůžete divit. Poté, co byli téměř celý život soběstační, je pro ně těžké přiznat si, že potřebují pomoc.

Nejdůležitější ze všeho je komunikace. Povídejte si se svými rodiči nebo prarodiči o jejich pocitech a přesvědčte je, že vám mohou ve všem důvěřovat a spolehnout se na vás. Abychom vám to ulehčili, sepsali jsme tři signály, které vám dají najevo, že váš rodič nebo prarodič potřebuje pomoc.

1. Zapomnětlivost

Začali vaši rodiče zapomínat na domluvené schůzky nebo platit účty? Zapomínají si občas vzít dávku léků na zvýšený krevní tlak nebo vám volají, kolik gramů mouky má přijít do koláče, který vás oni sami naučili? Pamatujte na to, že čím dřív budete znát zdravotní stav seniora, tím lépe mu budete umět pomoct. Poraďte se s lékařem svých rodičů a najděte pečovatelku, která bude zvládat i zdravotní péči o seniory.

2. Problémy s chůzí

Mají senioři ve vaší rodině problémy s chůzí nebo při vstávání ze stoličky? Přespí váš otec raději na gauči v obýváku, než aby měl vyjít po schodech do ložnice? Má vaše matka problém s vylézáním z vany? Ochabování svalů, bolesti kloubů nebo problémy s koleny jsou velmi častým problémem seniorů. Jak tomu svému pomůžete? Navštivte spolu se seniorem odborníka a proveďte v domácnosti úpravy, které zlepší přístupnost.

3. Ztráta chuti k jídlu

Postřehli jste, že vaši rodiče zhubli a zapomínají jíst? Anebo právě naopak - jedí pouze nezdravé potraviny? Příčin může být více. Těžkosti s vařením, přečtením receptu nebo držením nádobí. Problémy mohou mít však například i s postupnou ztrátou smyslů - chuti a čichu. Při návštěvě rodiče zkontrolujte ledničku, zda se tam nenachází nějaké zkažené potraviny, které je už cítit a jindy by je rodiče určitě vyhodili. Zkušené pečovatelky pro seniory na základě zdravotního stavu přesně vědí, jaký jídelní lístek pro seniora mají připravit, a zabezpečí mu tak přísun živin po celý den.

Výše uvedené problémy jsou prvními signály toho, že váš senior potřebuje pomoc. Nemusíte však hned myslet na institucionální péči o seniory. Péče o seniory v domácnosti je mnohem méně stresující a rodiče jsou ve svém přirozeném prostředí, kde se cítí nejlépe. Kde najít vhodnou péči? Ošetřovatelky seniorů často inzerují na různých portálech, jakým je například i www.domelie.cz. Na tomto portále najdete pečovatelky různého věku i s různými zkušenostmi. Pokud je váš rodič vážně nemocný, na internetu mu snadno najdete ošetřovatelku, která hravě zvládne i zdravotní péči o seniory.

Meta popis

Máte pocit, že s vašimi rodiči není něco v pořádku? Tady jsou tři signály, které vám dají najevo, že byste se měli zaměřit na ošetřovatelky pro seniory.

Pozadí se stromem

©Střechy Praha 2011 | Internetové stránky Studio Illek