Historická budova Národního muzea bude opatřena pamětní deskou

Historická budova Národního muzea bude opatřena pamětní deskou
Ani po rekonstrukci muzea nezmizí z jeho fasády stopy po střelách z roku 1968. Tehdejší události připomene i pamětní deska.

I po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea zůstanou na jejím průčelí patrné stopy po střelách ze dne 21. srpna 1968. Během okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy došlo ke střelbě na budovu muzea, která způsobila těžké škody na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě i v interiérech.

Na první pohled viditelné opravné plomby, které nebyly záměrně retušovány, i nadále zůstanou na dvou poškozených sloupech v průčelí muzejní budovy. Tehdejší dění bude připomínat také pamětní deska, jejíž text byl inspirován i návrhy z řad veřejnosti: „Průčelí Národního muzea bylo rozstříleno v dopoledních hodinách 21. srpna 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Patří k hlavním symbolům zmařeného pražského jara a snah o demokratizaci československé společnosti v roce 1968."

Národní muzeum rovněž plánuje po dokončení rekonstrukce umístit před muzejní budovu multimediální informační panel, který obyvatelům i návštěvníkům Prahy tuto historickou událost přiblíží. Událostem roku 1968 bude věnována i část nových expozic uvnitř Historické budovy Národního muzea.

 

Podzimní listí

©Střechy Praha 2011 | Internetové stránky Studio Illek